شناسه: ۵

زندگينامه حضرت استاد شيخ محمد باقر تحريري (حفظه الله)

سال و محل تولد:

ايشان در تهران در سال1334 شمسي در خانه اي روحاني چشم به جهان گشود.

والده ي محترمه ي ايشان خانمي متدين و پاکدامن و از محبين اهل بيت (عليهم السلام) از خانواده ي متدين و سطح متوسط از جهت دنيايي مي باشد.

پدر ايشان از علما و اولياي الهي است که عمر شريفش را در تحصيل و فراگيري معارف الهيه قرآن و اهل بيت (عليهم السلام) و عمل به آن ها و نشر آن ها گذراند، و در يک خانواده ي متدين و محب اهل بيت (عليهم السلام) در تهران متولد شد و از ابتداي جواني با اين که به تحصيل و کسب مشغول بود. با اهل حال و معنويت مانند: مرحوم حاج شيخ رجب علي خياط ارتباط داشت و در همان سنين وارد حوزهي علميه ي ديني شد، و با بزرگاني از اهل معرفت و معنويت مانند: مرحوم آيت الله شاه آبادي و آقا سيد رضا دربندي و.... ارتباط پيدا کرد.

در ادامه به حوزه علميه قم وارد شد و به درس آيات عظام : سيد شهاب الدين نجفي مرعشي ، گلپايگاني ، امام خميني ، سلطاني ، خندق آبادي ، سيد کاظم عصار و آيت الله العظمي بروجردي شرکت مي کرد ، علاوه بر اين با بعضي از شاگردان مرحوم حاج ميرزا جواد آقا ملکي تبريزي مانند حاج سيد حسين قمي و حاج شيخ عباس تهراني و نيز با آيت الله العظمي بهجت ارتباط اخلاقي و معنوي داشت و تحت تربيت سلوکي و عرفاني مرحوم آيت الله العظمي علامه حاج سيد محمد حسين طباطبايي قرار گرفت ، در عين حال با عارف واصل مرحوم حاج شيخ جواد انصاري همداني ارتباط حالي داشت.

در پايان مدت سي سال در تهران سمت امامت جماعت و تشکيل جلسات گوناگون و منبر و ارشاد و تربيت جوانان مشغول بود که در نهايت سال 1368 در خانه ي خدا قبل از تشکيل نماز جماعت به لقاي معبود پيوست.

مراحل زندگي:

استاد شيخ محمد باقر تحريري (دامت برکاته) پس از سنين شش سالگي به دبستان و سپس 2 سال به دبيرستان رفته و در خلال اين ايام ارتباط با مجالس مذهبي و استفاده از نفس روحاني مرحوم پدرشان داشته که اين ارتباط ها و زمينه ها موجب شد که ايشان به وادي تحصيل علوم ديني وارد شود ، از اين جهت در سال 1348 به حوزه علميه ملا محمد جعفر به سرپرستي مرحوم آيت الله مجتهدي وارد شد و از درسهاي ايشان و اساتيد ديگر تا مقدار زيادي از کتاب لمعه را بهرمند شد ، اساتيد مهم ايشان در تهران حجج اسلام:

حاج شيخ علي آقاي جاودان ، حاج آقاي حبيبي ، حاج آقاي قاسمي و مرحوم حاج ابوالقاسم فلسفي بوده اند ، ايشان علاوه بر استفاده از انفاس قدسي مرحوم آيت الله مجتهدي ، از محضر استاد اخلاق مرحوم حاج شيخ جواد کربلايي و جلسات حالي مرحوم حاج سيد هاشم تهراني بهره برده است.

سال ورود به قم:

ايشان به علت کمبود استاد و همچنين استفاده ي بيشتر معنوي پس از اجازه از استادش مرحوم آيت الله مجتهدي در سال 1352 به حوزه علميه قم مشرف شد و در مدرسه حجتيه و سپس مدرسه آيت الله مرعشي نجفي ساکن گشت و به سفارش مرحوم پدرشان به حرم مطهر حضرت معصومه- سلام الله عليها- مشرف گشته و از آن حضرت هم محل سکونت و هم استاد درسي و استاد اخلاق را طلب مي کند ، و خداوند متعال اين امور را برايش فراهم کرد.

ايشان در سال 1356تشکيل خانواده داد و از يک خانواده ي مذهبي همسر متدينه و همراه و با وفا در تمامي مراحل زندگي نصيبش گرديد و داراي چهار فرزند دو پسر و دو دختر و دو داماد ملبس به لباس روحانيت و سرباز امام زمان (عليهم السلام) مي باشد.

اساتيد ايشان در قم:

حجت الاسلام و المسلمين باکويي : مقدار زيادي از کتاب معالم

آيت الله دوز دوزاني : کتاب قوانين الاصول

آيت الله استادي : مقداري از کتاب شرح لمعه

آيت الله علوي گرگاني : مقداري کتاب شرح لمعه

آيت الله مرحوم حاج سيد ابوالفضل موسوي تبريزي : مقداري کتاب شرح لمعه

آيت الله صلواتي : مکاسب محرمه

آيت الله ستوده : کتاب بيع و مکاسب و متاجر

آيت الله سيد رسول موسوي : مقدار زيادي از رسائل

مرحوم آيت الله ذهني : مقداري از رسائل

نزد مرحوم آيت الله فاضل لنکراني جلد اول کفايه الاصول

نزد آيت الله شيخ حسين مظاهري اصفهاني : جلد دوم کفايه الاصول

آيت الله ابراهيم اميني : مقداري از بدايه الحکمه و اشارات

آيت الله محمدي گيلاني منظومه حاج ملا هادي سبزواري

آيت الله گرامي : منطق منظومه

آيت الله مصباح يزدي : نهايه الحکمه و مقداري تفسير موضوعي

آيت الله جوادي آملي : مقداري از 5 جلد از اسفار اربعه

آيت الله حسن زاده آملي : مقدار 2 جلد از اسفار اربعه . مقداري از الهيات و طبيعيات شفا و مقداري از تمهيد القواعد و فصوص الحکم و مصباح الانس قونوي در عرفان

مرحوم آيت الله فاضل لنکراني : يک سال خارج اصول

مرحوم آيت الله حاج سيد محمد روحاني : حدود 2سال خارج اصول

مرحوم آيت الله تبريزي : ده سال خارج فقه و 7 سال خارج اصول

مرحوم آيت الله العظمي بهجت : حدود 17 سال خارج فقه

اساتيد اخلاقي و معنوي:

ايشان از ابتداي ورود به حوزه علميه قم به نماز و جلسات روضه ي مرحوم آيت الله العظمي بهجت شرکت کرده و تا آخر عمر شريف ايشان با ايشان ارتباط معنوي داشته است.

علاوه بر اين در اوايل ورود به قم با عنايت امام رضا و حضرت معصومه- سلام الله عليهما- و دعاي پدر بزرگوارشان ، ارتباط اخلاقي و تربيتي با مرحوم آيت الله سعادت پرور برقرار کرده و در جلسات خاص ايشان شرکت کرده و از طريق ايشان با مفسر بزرگ قرآن کريم مرحوم آيت الله العظمي علامه طباطبايي آشنا شد و به جلسات سؤال و جواب روزهاي پنجشنبه و جمعه ايشان که حدودا تا آخر عمر شريفشان برگزار مي شد شرکت مي کرد؛ علاوه بر اين به شاگردي سلوکي . تربيتي مرحوم علامه و سپس آيت الله سعادت پرور تا آخر عمرشريف اين دو يزرگوار مفتخر گرديد.

علاه بر اين ارتباط ها استفاده هاي معنوي ايشان از نفس ملکوتي پدربزرگوارشان نيز مي باشد.

فعاليتهاي علمي و تدريسي:

ايشان تقريبا از اوايل طلبگي اشتغال به تدريس داشته است.

تدريس هاي غير از مقدمات عبارتند از:

مقداري از لمعتين ، مقداري از رسائل و مکاسب ، کفايتين ، يک دوره خارج اصول.

منظومه ، بدايه الحکمه ، نهايه الحکمه ، حکمت اشارات ، دو دوره اسفار اربعه.

حدود 15 سال تفسير الميزان که فعلا از ابتدا تا سوره مائده رسيده است.

تدريس معارف اسلامي و اخلاق در دانشگاه هاي تهران به مدت 4 سال

تدريس معارف اسلامي و اخلاق و فلسفه در دانشکده تربيت مربي سپاه

تدريس معارف اسلامي و اخلاق در نيروي دريايي و زميني سپاه

وحدود 5 سال نيز مسئول گروه عقايد در مرکز تحقيقات سپاه در قم بوده اند.

فعاليتهاي تبليغي:

ايشان از اواخر دوره ي سطح علوم ديني در سال 1356 گاه و بيگاه به امر تبليغ اشتغال داشته است.

لکن از سال68 تا کنون و پس از رحلت پدر بزرگوارشان جلسات اخلاقي صبح جمعه ايشان را ادامه داده است ، در اين جلسات شرح حديث عقل و جهل که مرحوم حاج شيخ محمود تحريري داشته اند را و پس از آن زيارت جامعه کبيره شرح داده شد و سپس نامه ي حضرت علي - عليه السلام- به مالک اشتر و بعد از آن سفارشات رسول خدا (صلي الله عليه و آله) به اباذر بحث شد و اکنون به شرح دعاي عرفه امام حسين (عليهم السلام) مشغول مي باشند.

جلسه ي ديگري را در تهران با قدمت بيش از 15 سال در روزهاي جمعه اداره مي کنند ، که در آن جلسات مباحثي از قبيل مناجات شعبانيه دعاي کميل نامه ي 31 نهج البلاغه(سفارشات علي – عليه السلام- به امام حسن -عليه السلام-) مناجات خمسه عشر خطبه حضرت زهرا- سلام الله عليها- شرح داده شده است.

علاوه بر اين ، جلسات اخلاقي نيز در قم دارند که در آن ها مباحث اخلاقي و معنوي بحث مي شود . از جمله جلساتي در شرح حديث عنوان بصري و دعاي افتتاح .

در جلسه ديگري که از سال67 تا کنون شبهاي در در مدرسه ي امام خميني- رضوان الله عليه- در قم تشکيل مي شود ابتدا مقداري از کتاب جامع السعادات مرحوم ملا مهدي نراقي و سپس نامه ي 31 نهج البلاغه و سفارشات رسول خدا- صلي الله عليه و آله- به اباذر – رضوان الله عليه- و پس از آن رساله حقوقيه و دعاي مکارم الاخلاق امام سجاد- عليه السلام- شرح گرديده است.

علاوه بر اين در مرکز مجمع عالي حکمت و فلسفه ، کتاب چهل حديث حضرت امام خميني- رضوان الله عليه- در حال شرح و بحث است .

ايشان به غير از اينکه پانزده سال امامت جماعت مدرسه امام خمني در قم را به عهده دارند يکي از کارهاي مستمر ايشان مشاوره هاي اخلاقي ، تربيتي به افراد گوناگون مي باشد که در اين راستا ارتباطي با گروه تربيت مربي مؤسسه امام خميني -رضوان الله عليه- داشته که مباحثي تربيتي مطرح و مشاوره هاي اخلاقي ، تربيتي به افراد داده مي شود و همچنين ارتباطي با دوستانش نيز در رابطه با جهت دهي مشاوره اخلاقي ، تربيتي دارند .

تأليفات ايشان:

مقالات:

نظريات علما پيرامون ولايت فقيه

نظريات کلامي شيخ مفيد

عرفان اسلامي- چيستي ، ضرورت و اهداف-

کتابها:

سيماي مخبتين- شرح زيارت امين الله- در 1 جلد

جلوه هاي لاهوتي- شرح زيارت جامعه کبيره- در 3 جلد

نجواي عارفانه- شرح مناجات شعبانيه- در 1 جلد

بندگي حقيقي و حقيقت علم- شرح حديث عنوان بصري- در 1 جلد

عروج عقل- شرح حديث جنود عقل و جهل- در 3 جلد

بازگشت به سوي او- شرح مناجات نائبين-

درد دل با خداوند- شرح مناجات شاکين-

شرح دعاي کميل و رساله حقوقيه و دعاي مکارم الاخلاق امام سجاد- عليه السلام- و شرح مناجاتهاي ديگر که در دست تأليف مي باشند.

پرسش و پاسخ
اخبار
کتب و مقالات